21.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 września 2012 r., sygn. I GSK 41/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 21 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. [...] Spółki jawnej w B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 lipca 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 452/11 w sprawie ze skargi P. [...] Spółki jawnej w B. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. [...] Spółki jawnej w B. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 lipca 2011 r. o sygnaturze III SA/Gl 452/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Spółki Jawnej [...] w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2011 r. o nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji przyjął, że odmowa zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego [...] była uzasadniona. Chodzi o brak spełnienia niezbędnej przesłanki wynikającej z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.) w zakresie dysponowania prawem do samochodu, jak właściciel w chwili dokonywania dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu, skoro prawem tym dysponował już inny podmiot. Prawem tym dysponował kontrahent niemiecki, a więc nabywca tego pojazdu, który odebrał samochód własnym transportem, na własny koszt, a sprzedawca nie był zleceniodawcą transportu i nie posiada żadnych dokumentów dotyczących transportu. Oznacza to brak podstaw do przyjęcia, że to strona dokonała przemieszczenia samochodu. Posiadanie dowodów z dokumentów wynikające z § 2 i 3 wyżej cytowanego przepisu, jak też § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz. U. Nr 32, poz. 246) potwierdza brak spełnienia jednej z obligatoryjnych przesłanek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne