Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2012 r., sygn. II GSK 586/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Bogusław Piszko po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. W. i A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 listopada 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1380/10 w sprawie ze skargi A. W. i A. W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 29 listopada 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 1380/10 oddalił skargę A. W. i A. W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z 21 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej.
Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z 22 kwietnia 2010 r., nałożył na A. W. i A. W. karę pieniężną w kwocie 15.000,00 zł.
W uzasadnieniu organ podał, że w dniu 26 sierpnia 2009 r. przy ul. E. P. w Warszawie dokonano kontroli pojazdu marki Seat o numerze rejestracyjnym WZ[...], którym kierował R. K. W trakcie kontroli stwierdzono, że pojazd posiadał na bokach oznakowanie o treści " W.", na tylnej bocznej prawej szybie napis "taryfa dzienna1 km: 2,20 zł", z tyłu na klapie "zamówienia SMS-em ". Na dachu pojazdu znajdowało się urządzenie reklamowe z instalacją elektryczną, na którym widniał napis: "W.". W pojeździe zamontowane było urządzenie pomiarowo-liczące marki E. Taxi-fiskalny.
Zdaniem organu, powyższe oznaczało, że doszło do wykonywania przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazów ustanowionych w art. 18 ust. 5 lit. a), b) i c) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: u.t.d.), tj.: zakazem umieszczenia lub używania w pojeździe taksometru, umieszczania na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy, oraz umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty