Wyrok NSA z dnia 23 maja 2012 r., sygn. II GSK 585/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Trzciński Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. I. "Z." w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 listopada 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 1258/10 w sprawie ze skargi S. I. "Z." w Z. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Ministra Pracy i Polityki Społecznej na rzecz S. I. "Z." w Z. kwotę 337 (trzysta trzydzieści siedem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 1258/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., oddalił skargę S. I. "Z."
w Z. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: Prezes Zarządu PFRON) z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis przedsiębiorcy prowadzącemu zakład pracy chronionej na dzień [...] października 2009 r. w kwocie 53 484,14 zł.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia z dnia [...] kwietnia 2010 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że indywidualny program rehabilitacji może służyć wyposażeniu miejsc pracy, ale jedynie w takim stopniu, w jakim stanowi on zmniejszenie lub wyeliminowanie ograniczeń zawodowych pracownika objętego programem. Wątpliwości organu budzi fakt eliminowania ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika poprzez sfinansowanie wydatku związanego z zakupem samochodu marki V. C. Z przedstawionego przez stronę indywidualnego programu rehabilitacji utworzonego dla J. B. nie wynika, aby określony tam wydatek miał związek z niepełnosprawnością osoby, dla której opracowano program. Objęty programem wykonywał pracę kierowcy. Zdaniem organu zakup samochodu nie wpływa na zmniejszenie ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika, a jedynie poprawia komfort wykonywania pracy na określonym stanowisku niezależnie od tego, czy pracę wykonuje pracownik sprawny czy też niepełnosprawny. Klimatyzacja, fotel z podpórką lędźwiową oraz nowoczesny układ amortyzacyjny wpływają na poprawę komfortu wykonywanej pracy oraz zwiększają bezpieczeństwo przy kierowaniu pojazdem każdej osobie bez względu czy na tym stanowisku zatrudniona jest osoba pełnosprawna czy niepełnosprawna. W ocenie organu wydatek ten powinien zostać sfinansowany ze środków własnych pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty