06.06.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. I GSK 785/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Czesława Socha (spr.) Gabriela Jyż Protokolant Dorota Gaj-Mizerska po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 25 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 936/10 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w T. 300 zł (słownie: trzysta złotych) tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 stycznia 2011 r. o sygnaturze I SA/Bd 936/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. oddalił skargę B. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] sierpnia 2010 r. o nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiąc lipiec 2005 r. z tytułu sprzedaży samochodów osobowych. Decyzja ta utrzymywała w mocy decyzję organu I instancji.

Sąd I instancji przyjął, że określenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc lipiec 2005 r. z tytułu sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terenie kraju w wysokości 10.303 zł przez podatniczkę B. M. było uzasadnione. Wynika to z art. 18 ust. 1, 19 ust. 1, 80 ust. 1-3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Ustalono, że B. M. nie wywiązała się z ustawowego obowiązku podatkowego ciążącego na niej w dniu sprzedaży trzech samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terenie kraju. Jako podatniczka nie złożyła deklaracji podatkowej dla podatku akcyzowego (AKC-3) i informacji o podatku akcyzowym od samochodów osobowych (AKC-3/E) oraz nie obliczyła i nie wpłaciła na konto Izby Celnej w T. należnego podatku akcyzowego, przez co powstała zaległość podatkowa w podatku akcyzowym. Wynika to z dokonanej analizy oraz weryfikacji między innymi faktur VAT dotyczących umowy sprzedaży komisowej tych pojazdów. Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego wynika z faktu objęcia tym podatkiem samochodów osobowych przywiezionych do Polski w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego, jak również sprzedawanych przed ich pierwszą rejestracją na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz samochodów osobowych pochodzących z importu. Podatnicy podatku akcyzowego w przypadku sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terenie kraju byli obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz obowiązani byli do obliczenia i zapłaty akcyzy za okresy miesięczne w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek właściwej izby celnej, chyba że z przepisów ustawy wynikał inny termin płatności. W związku z tym, że B. M. prowadząc działalność gospodarczą, w lipcu 2005 r. dokonywała sprzedaży komisowej samochodów, a sprzedaż ta objęta jest tym podatkiem, powstało zaległe zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, gdyż obowiązek ten nie został wykonany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne