14.02.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2012 r., sygn. II GSK 1539/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Protokolant Michał Mazur po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. O. R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 22 września 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 318/10 w sprawie ze skargi P. O. R. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Sz. oddalił skargę P. O. R. P. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.

Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...] na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) nałożył na P. O. R. P. karę pieniężną w wysokości 11.494 zł za zajęcie w okresie od [...] do [...] czerwca 2009 r., bez wymaganego zezwolenia, pasów drogowych wyszczególnionych ulic w K., polegające na umieszczeniu wyborczych plakatów reklamowych kandydata P. O. R. P. do Parlamentu Europejskiego. Od powyżej decyzji zostało wniesione odwołanie. W wyniku jego rozpoznania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] września 2009 r., nr [...], uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, zalecając ustalenie relacji zachodzących pomiędzy partią a jej komitetem wyborczym, a w szczególności ustalenie, który podmiot winien być uznany jako strona postępowania w sprawie o nałożenie kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego.

Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] Prezydent Miasta K., w wyniku ponownego rozpoznania sprawy, nałożył na P. O. R. P. z siedzibą w W. karę pieniężną w wysokości 11.494 zł za zajęcie bez wymaganego zezwolenia pasów drogowych, polegające na umieszczeniu w okresie od [...] maja 2009 r. do [...] czerwca 2009 r. wyborczych plakatów reklamowych kandydata tej partii do Parlamentu Europejskiego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że ponowna analiza akt sprawy doprowadziła go do przekonania, że art. 56 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 25, poz. 219 ze zm.) w sposób jednoznaczny i wyraźny przewiduje, że za zobowiązania majątkowe komitetu wyborczego partii politycznej ponosi odpowiedzialność partia, która powołała dany komitet wyborczy. Według stanowiska organu I instancji, redakcja powyższego przepisu zapewnia skuteczność ewentualnej egzekucji określonych należności powstałych w procesie wyborczym. Przyjęcie stanowiska, iż stroną postępowania jest komitet wyborczy niweczyłoby treść art. 56 pkt 1 Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, bowiem faktycznie uwalniałoby od odpowiedzialności partie polityczne. Organ I instancji wskazał też, że uznanie, iż na podstawie art. 48 Ordynacji to komitety wyborcze są stroną postępowania, pozostawałoby w jawnej sprzeczności z ideą przedstawicielstwa, w myśl której przedstawiciel nie działa we własnym imieniu lecz w imieniu i na rzecz podmiotu, który go do określonego działania upoważnił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty