Wyrok NSA z dnia 13 marca 2012 r., sygn. II GSK 296/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 22 czerwca 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 788/10 w sprawie ze skargi P. K. B. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 22 czerwca 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 788/10, oddalił skargę P. B. (dalej: skarżący) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: organ odwoławczy, organ II instancji) z [...] stycznia 2010 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 30 czerwca 2009 r. zatrzymano do kontroli pojazd marki Mercedes o numerze rejestracyjnym [...], pojazdem kierował J. K., który okazał dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny kontrolowanego pojazdu wraz z polisą OC, identyfikator kierowcy, wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób wydany dla firmy A. oraz paragon z kasy fiskalnej firmy A.
Podczas przeprowadzanej kontroli stwierdzono, że na dachu kontrolowanego pojazdu zostało umieszczone urządzenie (przymocowany na magnes) baner z napisem "[...]" Przewóz Osób [...] Wykonano dokumentację fotograficzną i przesłuchano kierowcę w charakterze świadka.
Decyzją z [...] listopada 2009 r. [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (dalej: organ I instancji) nałożył na P. B. karę pieniężna w wysokości 5000 zł za wykonywanie przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Organ I instancji uznał, że kontrolowanym pojazdem wykonywano okazjonalny przewóz osób stwierdzając, że zapisy na wydruku z kasy fiskalnej wskazują na odpłatne wykonywanie przez skarżącego usługi przewozu osób. Nadto organ ustalił, że na dachu było zamontowane urządzenie techniczne, a tym samym został złamany zakaz ustanowiony w art. 18 ust. 5 lit. c ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j.: Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874, ze zm., dalej: u.t.d.) skutkujący zgodnie z lp. 2.9 pkt 3 załącznika do tej ustawy karą pieniężną w wysokości 5.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty