12.01.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. II GSK 1389/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Bogusław Piszko po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 5 sierpnia 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 214/10 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z 5 sierpnia 2010 r., sygn. akt II SA/Sz 214/10 oddalił skargę M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

M. S. wnioskiem z [...] lipca 2009 r. wniósł o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego stanowiącego Plac W. w S. o powierzchni 1308 m² w okresie od [...] września 2009 r. do [...] września 2015 r. w celu wygrodzenia terenu pod parking strzeżony.

Prezydent Miasta S., decyzją z [...] grudnia 2009 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 19 ust. 5, art. 21 ust. 1 i 1a, art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj.: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm., dalej: u.d.p.), Uchwały nr [...], Załącznik (Lp.580) Rady Miasta S. z dnia [...] maja 2009 r. w sprawie ustalenia przebiegu dróg gminnych w Mieście S., odmówił skarżącemu udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi gminnej Plac W. (dz. Nr [...] "dr", obręb [...]) w S.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że zezwolenie na zajęcie pasa drogowego byłoby niezgodne z poz. 15.7 lit. c) Uchwały nr [...] Rady Miasta S. z dnia [...] listopada 1999 r. w sprawie zmiany K.44 Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Miasta S., który dopuszcza lokalizację nowego i przedłużenie lokalizacji istniejącego zagospodarowania tymczasowego nie spełniającego ustaleń planu, jeśli nie powoduje to ograniczeń dla komunikacji szynowej, kołowej, rowerowej i pieszej. Prezydent Miasta S. podkreślił, że obszar planowanego zajęcia miał częściowo obejmować skrzyżowanie, a ponadto przewidziano jego lokalizację na prawoskręcie z Al. W. Zdaniem organu pierwszej instancji, dopuszczenie do prawoskrętu w centralnym miejscu skrzyżowania może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i negatywnie wpłynie na organizację ruchu w tym miejscu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty