Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2012 r., sygn. II FSK 1295/11
Charakter prawny zwrotu podatku od towarów i usług pozwala zatem na wyprowadzenie twierdzenia, że odpowiednie stosowanie przepisów o nadpłacie do zwrotu podatku od towarów i usług polega na ich stosowaniu, bez modyfikacji, do formy rozstrzygania o zaliczeniu, przestrzegania zasady proporcjonalnego zaliczania kwoty zwrotu na poczet zaległości i odsetek, a także zasady kolejności zaliczania kwoty zwrotu na poczet zobowiązań z różnych tytułów - z zastrzeżeniem wynikającym ze zdania drugiego art. 76b, zgodnie z którym zaliczenie zwrotu następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S.A. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 1275/10 w sprawie ze skargi K. S.A. w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 20 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zaliczenia zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za listopad 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. S.A. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Spółki Akcyjnej K. z siedzibą w L. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. w przedmiocie zaliczenia zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za listopad 2009 r.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
Skarżąca Spółka dnia 18.12.2009 r. złożyła wniosek o zaliczenie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za listopad 2009 r. - a także zwrotu za październik 2009 r. - na poczet zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych za listopad i grudzień 2009 r. Dnia 21.12.2009 r. złożyła deklarację dla podatku od towarów i usług za listopad 2009 r., wykazując kwotę różnicy do zwrotu. Dnia 14.01.2010 r. złożyła korektę tej deklaracji - wraz z korektami deklaracji obejmującymi inne okresy rozliczeniowe - wykazując większą kwotę zwrotu, niż w deklaracji, składając jednocześnie wniosek o zaliczenie zwrotów wynikających z korekt na zobowiązanie do wpłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty