Wyrok NSA z dnia 20 września 2012 r., sygn. I FSK 1893/11
Wygaśnięcie decyzji powoduje, iż postępowanie odwoławcze jest bezprzedmiotowe i należy je umorzyć, skoro nie ma przedmiotu zaskarżenia. Jednym ze skutków wygaśnięcia decyzji o zabezpieczeniu jest niemożność rozpoznania odwołania od tej decyzji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 582/11 w sprawie ze skargi W. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego po ponownym rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od W. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 280 zł (słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 21 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 582/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił, zaskarżone przez W. W., postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 18 lutego 2011 r., wydane w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego po ponownym rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej.
1.2. Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z dnia 26 sierpnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. określił skarżącej, za maj 2004 r. nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym do wpłaty. Decyzji tej, mocą postanowienia z dnia 1 września 2009 r., nadany został, w oparciu o przepis art. 239b § 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm., dalej również jako: Ordynacja podatkowa lub O.p.) rygor natychmiastowej wykonalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty