Wyrok NSA z dnia 20 września 2012 r., sygn. II FSK 244/11
Jeżeli nadpłata należy do kategorii nadpłat wymienionych w art. 73 § 1 pkt 1-3 i 5 O.p. - a z treści wniosku wynika, że chodzi o takie właśnie nadpłaty, w szczególności wymienione w punktach 1 i 2 art. 73 § 1 O.p. - wówczas ich zaliczenie na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem ich powstania, a nie z dniem złożenia wniosku o ich stwierdzenie. Pomimo złożenia korekty deklaracji podatkowej nadpłaty takie należą bowiem do "przypadków, o których mowa w art. 73 § 1 pkt 1-3 i 5 oraz § 2", jak precyzuje to art. 76a § 2 pkt 1 O.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 października 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 861/10 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę B. S.A. z siedzibą w W. i uchylił indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w W.) w przedmiocie naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w przypadku występowania nadpłat w innych podatkach.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
We wniosku z dnia 14.09.2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący Bank podał, że w związku z dokonywaną przez niego weryfikacją prawidłowości ustalonej wysokości zobowiązań publicznoprawnych może dojść do sytuacji, w której w danym okresie rozliczeniowym wystąpi zaległość podatkowa, a jednocześnie w ramach innego zobowiązania publicznoprawnego za ten sam lub wcześniejszy okres zostanie stwierdzona nadpłata. Wniósł o potwierdzenie stanowiska, że w takiej sytuacji nie ma podstaw do naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, ponieważ występujące nadpłaty powinny zostać zaliczone na pokrycie tych zaległości. Skoro bowiem nie nastąpiło uszczuplenie dochodów Skarbu Państwa, a jedynie przesunięcie pomiędzy poszczególnymi tytułami należności podatkowych, zaległości podatkowe w istocie nie wystąpiły, a w konsekwencji nie wystąpiła także zwłoka w ich uiszczaniu uzasadniająca naliczanie odsetek. Skarżący podniósł także, że zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych powinno nastąpić z chwilą powstania nadpłaty, a więc z chwilą uiszczenia zawyżonego podatku, a nie dopiero z chwilą wydania decyzji stwierdzającej istnienie nadpłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty