20.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 września 2012 r., sygn. II FSK 374/11

Podatnik powinien mieć możliwość przekazania 1% PIT za pośrednictwem płatnika. Odmienna regulacja byłaby niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1902/10 w sprawie ze skargi G. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz G. P. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z 3 czerwca 2008 r. nr [...], wydaną na wniosek G. P., w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak wskazano w motywach wyroku, 26 lutego 2008 r. G. P. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku wskazał, że jest zatrudniony w spółce i z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie. Pracodawca jako płatnik oblicza i pobiera od należnego mu wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podniósł następnie, że na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej "u.p.d.o.f."), zamierza złożyć pracodawcy, na odpowiednim formularzu, oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu (PIT-12), potwierdzające, że spełnia warunki określone w art. 37 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5 u.p.d.o.f. W konsekwencji roczne obliczenie podatku od uzyskanego przez niego dochodu sporządzi pracodawca, a podatek wynikający z obliczenia rocznego dokonanego przez pracodawcę będzie podatkiem należnym za dany rok, zgodnie z art. 37 ust. 1b u.p.d.o.f. Jednocześnie, na podstawie art. 45 ust. 5c u.p.d.o.f., podatnik planuje złożyć wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o przekazanie kwoty nie przekraczającej 1% podatku dochodowego należnego za rok podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne