Wyrok NSA z dnia 2 października 2012 r., sygn. II FSK 231/11
Wniesienie aportem należności, które są w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem spółki, nie rodzi uprawnienia do uznania ich za koszt uzyskania przychodów gdyż w takiej sytuacji podatnik nie poniósł jakichkolwiek wydatków związanych z nabyciem przedmiotu wkładu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędziowie: NSA Stanisław Bogucki, WSA del. Alina Rzepecka (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "A." S.A. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 574/10 w sprawie ze skargi "A." S.A. z siedzibą w R. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 października 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 574/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę "A." S.A. w R. (zw. dalej: Skarżącą, Stroną, Spółką, Wnioskodawcą) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, co następuje.
Zaskarżoną interpretacją działający w imieniu Ministra Finansów, Dyrektor Izby Skarbowej w K. stwierdził, iż stanowisko strony przedstawione we wniosku
o interpretację z dnia 26 stycznia 2010r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności z tytułu sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.
We wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca podał, iż jest jedynym wspólnikiem spółki P. sp. z o.o. (zw. dalej: Spółką P.), która podjęła uchwałę o podwyższeniu swojego kapitału zakładowego poprzez ustanowienie 118.000 nowych udziałów. Część udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki (80.000 udziałów) o łącznej wartości nominalnej 4 000.000 zł. zostało objętych przez nią w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci jej wierzytelności wobec osoby prawnej o zapłatę reszty ceny sprzedaży w kwocie 4 000.000 zł. wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w zapłacie tej sumy. Jak wyjaśniono, kwota ta stanowi niezapłaconą, wymagalną część ceny sprzedaży akcji. Akcje te zostały sprzedane przez spółkę przejętą następnie przez wnioskodawcę innej osobie prawnej, a następnie kolejna osoba prawna przejęła dług nabywcy akcji wobec tejże spółki przejętej, o zapłatę ceny sprzedaży akcji w drodze oddzielnej umowy sprzedaży tych samych akcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty