23.08.2012

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2012 r., sygn. II FSK 145/11

Naruszenie przepisów postępowania stosownie do treści art. 174 pkt 2 p.p.s.a może być skuteczną podstawą skargi kasacyjnej, jeżeli uchybienia te mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Ze skargi kasacyjnej powinno więc wynikać, że gdyby nie te uchybienia to wynik sprawy mógłby być inny. Brak w tym zakresie czyni zarzut ten nieskutecznym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 579/10 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 19 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz określenia zobowiązania podatkowego w tym podatku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 579/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 19 maja 2010 r. w przedmiocie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zaskarżony wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.

W dniu 8 października 2009 r. na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego (Dz. U. Nr 191, poz. 1367 ze zm.) w zw. z § 20 rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie sposobu określenia liczby akcji spółki konsolidującej podlegających zamianie i trybu dokonywania zamiany akcji lub prawa do akcji spółki konsolidowanej na akcje spółki konsolidującej (Dz. U. Nr 41, poz. 250 ze zm.) - pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Skarbu Państwa jako zamieniającym a M. K., jako uprawnionym akcjonariuszem, została zawarta umowa zamiany akcji. W § 1 umowy akcjonariusz oświadczył, iż w ustawowym terminie złożył pisemne oświadczenie o zamiarze zamiany wszystkich posiadanych akcji Spółki Konsolidowanej na akcje Spółki Konsolidującej oraz że na dzień zawarcia tej umowy jest wpisany do księgi akcyjnej prowadzonej przez Zarząd Spółki Konsolidowanej jako akcjonariusz. W wyniku zawartej umowy zamieniający - Skarb Państwa nabył na własność akcje Spółki Konsolidowanej a uprawniony akcjonariusz - M. K. nabył na własność akcje Spółki Konsolidującej. W związku z powyższym, skarżący w złożonej 12 października 2009 r. deklaracji PCC-3, zadeklarował podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy zamiany w kwocie 232 zł, dokonując jednocześnie wpłaty należnego podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne