18.10.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 października 2012 r., sygn. I FSK 1901/11

Brak ustaleń organu pierwszej instancji w kwestii decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie oznacza, że w rozpatrywanej sprawie istniała konieczność przeprowadzenia postępowania w całości lub w znacznej części. Dla wyjaśnienia zaistniałej w sprawie wątpliwości wystarczające było zwrócenie się do strony o podanie, czy decyzja taka została wydana. Uzyskanie informacji w tym zakresie z pewnością nie mogło stanowić podstawy do uznania, że mogło dojść do naruszenia zasady dwuinstancyjności postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Po 398/11 w sprawie ze skargi J. F. P. K. spółka z o. o. w J. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 17 marca 2011 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 14 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Po 398/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi J. Spółka z o.o. w J. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 17 marca 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2009 r., zasądzając na rzecz spółki koszty postępowania sądowego.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z 6 marca 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w J. określi spółce wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w wysokości innej niż wykazana została przez tę spółkę w deklaracji VAT-7. W ocenie organu w rozliczeniu za grudzień 2009 r. spółka zawyżyła nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Z ustaleń kontroli wynikało, że faktura VAT nr ... z 4 grudnia 2009 r. wystawiona przez Urząd Miejski w J. dokumentowała podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie przez udziałowca - Gminę J. - aportu rzeczowego w postaci nieruchomości. Zdaniem kontrolujących rozliczenie przedmiotowej faktury, jako służącej czynnościom wyłącznie opodatkowanym, było nieprawidłowe. Organ uznał, że przedmiotowe podwyższenie kapitału podstawowego spółki ma bezsprzeczny związek z uzyskiwaniem przez nią przychodów z tytułu świadczenia usług poręczeń (zwolnionych z podatku od towarów i usług) i jest ściśle związane z zapewnieniem funkcjonowania jej na rynku. Zatem wniesiony aport w postaci nieruchomości służy zarówno czynnościom opodatkowanym, jak i zwolnionym. W konsekwencji organ przyjął, że podatek naliczony wynikający z faktury należy rozliczyć proporcją, o której mowa w art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne