Wyrok NSA z dnia 13 września 2012 r., sygn. I FSK 1113/11

Spójnik "i" wskazany w § 50 ust. 4 pkt 5 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245) pomiędzy art. 58 i 83 K.c. nie świadczy o koniunkcji, tylko zawiera wyliczenie przesłanek, co powoduje, że dyspozycja zawarta w wyprowadzonej z tego przepisu normie zaistnieje w razie wystąpienia każdej z tych przesłanek. W aktach normatywnych bowiem zarówno spójnik "i", jak i jego odpowiedniki znaczeniowe mogą występować nie tylko w znaczeniu koniunkcyjnym, ale i enumeracyjnym, pozwalającym stwierdzić, że połączone w ten sposób przesłanki mogą, a niekiedy z uwagi na ich charakter muszą występować oddzielnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. I. W. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 356/10 w sprawie ze skargi S. I. W. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 356/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę S. I. W. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 28 stycznia 2010 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2008 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Stowarzyszenie w deklaracji VAT-7 za grudzień 2008 r. wykazało nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. Jednakże Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L., przyjmując, iż Stowarzyszenie, w badanym okresie: (1) nie prowadziło działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - uczestnicząc w łańcuszku podmiotów utworzonych po to, aby pod pozorem sprzedaży archiwalnych czasopism specjalistycznych (opodatkowanych preferencyjną stawką podatku VAT, 0%) uzyskać zwrot VAT, (2) w odniesieniu do podatku naliczonego dokonało odliczenia z faktur dokumentujących czynności pozorne - decyzją z dnia 9 września 2009 r. określił Stowarzyszeniu w zakresie podatku od towarów i usług za wskazany okres rozliczeniowy kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwroty na rachunek bankowy w wysokości 0 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne