28.08.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1314/10

Przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT jest zgodny z wyznaczonym przez Dyrektywę 2006/112/WE celem w postaci prawa obniżenia podstawy opodatkowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. Spółka z o.o. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 886/09 w sprawie ze skargi T. Spółka z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 września 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T. Spółka z o.o. w L. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 28 kwietnia

2010 r., sygn. akt I SA/Lu 886/09 oddalił skargę T. spółka z o.o. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 września 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że w dniu 26.06.2009 r. do Ministra Finansów wpłynął wniosek T. spółki z o.o. z siedzibą w L. (zwana dalej "Spółką") o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku Spółka podała, że prowadzi działalność poprzez swoje oddziały zlokalizowane na terenie całego kraju. Z uwagi na rozmiar tej działalności otrzymuje ok. 20.000 korekt sprzedaży w trakcie okresu rozliczeniowego (miesiąc). Dane konieczne do sporządzenia deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług za dany miesiąc są zbierane przez centralę i na ich podstawie jest sporządzana jedna deklaracja VAT-7. Pomiędzy zamknięciem ewidencji w oddziałach i ich dostarczeniem do centrali a samym sporządzeniem deklaracji upływa z reguły ok. 5 dni. Czas ten jest konieczny dla weryfikacji przesłanych danych, wypełnienia i podpisania deklaracji oraz złożenia jej do właściwego urzędu skarbowego. Zgodnie z przyjętymi procedurami Spółka już po złożeniu deklaracji dla faktur wystawionych w poprzednim miesiącu powtórnie weryfikuje spełnienie warunków określonych w art. 29 ust. 4a i 4b ustawy o VAT, tj. datę otrzymania korekt faktur przez kontrahentów oraz datę otrzymania ich potwierdzenia. W wielu przypadkach nie udaje się uzyskać potwierdzeń odbioru faktur korygujących, pomimo tego, że kwoty, o które zmniejszono obrót zostały z kontrahentami rozliczone, w tym także poprzez ich zwrot. Sytuacja związana z korygowaniem deklaracji VAT-7 ma miejsce w każdym okresie rozliczeniowym, mając bezpośredni wpływ na płynność finansową Spółki, gdyż wydłuża czas na zwrot nadpłaconego podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne