05.09.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 września 2012 r., sygn. II FSK 174/11

Kolej krzesełkową czy linową należy zaliczyć do budowli sportowych. Co więcej, do wartości tej budowli należy wliczyć wszystkie jej elementy. Ustawodawca nie dokonał podziału na części budowlane i niebudowlane takiej kolejki, tylko określił budowlę - jako całość - jako kolejkę linową. A zatem opodatkowane są podpory silnika elektrycznego, krzesełka, liny, koła napędowe, koła zwrotne, stacja napędowa, stacja napinająca, stacja zwrotna i urządzenia napinające. Części te składają się bowiem na budowlę jako całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jacek Brolik, NSA del. Anna Maria Świderska, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "H." sp. z o.o. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 września 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 990/10 w sprawie ze skargi "H." sp. z o.o. z siedzibą w Z. na interpretację Burmistrza Miasta Z. z dnia 16 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 września 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 990/10, moc którego oddalono skargę H. Sp. z o.o. w Z. na indywidualną interpretację Burmistrza Miasta Z. w zakresie podatku od nieruchomości.

W motywach orzeczenia Sąd podał, że we wniosku o udzielenie interpretacji wyjaśniono, iż spółka jest właścicielem kolei krzesełkowej użytkowanej na terenie miasta Z., na którą składają się silnik elektryczny, krzesełka, liny, koło napędowe, koło zwrotne, stacja napędowa, stacja napinająca, stacja zwrotna, urządzenie napinające oraz podpory. Wskazane elementy są montowane za pomocą podpór (słupów) do fundamentów, przy czym przytwierdzenie to nie ma charakteru trwałego, a konstrukcja może być każdorazowo zdemontowana. W tej sytuacji wątpliwości spółki budzi kwestia, która część składowa kolei podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 ze zm.) zwanej dalej "u.p.o.l.", opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne