17.07.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1478/11

Zawarta w art. 191 O.p. zasada swobodnej oceny dowodów wyklucza z kolei odgórne przyjęcie, że dowód z zeznań świadka jest mniej warty od innego dowodu.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA, Krzysztof Stanik, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Po 171/11 w sprawie ze skargi L. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 22 grudnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do listopada 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od L. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 135 (słownie: sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 maja 2011 r., sygn. akt I SA/Po 171/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę L. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 22 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do listopada 2004 r.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że istota sporu w sprawie sprowadza się do zakwestionowania prawa strony do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej 10 sierpnia 2004 r. przez spółkę R., mającej dokumentować zakup 1 000 litrów oleju napędowego. Wskazując na treść art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.), jak i § 14 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm., dalej rozporządzenie), a także art. 106 ust. 1 u.p.t.u., Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że przesłanką uzyskania prawa do odliczenia jest to, by faktura dokumentowała rzeczywistą czynność gospodarczą, czyli taką, która zaistniała w rzeczywistości, między podmiotami wyszczególnionymi na fakturze i co do przedmiotu zgadzającego się z przedmiotem transakcji wskazanym na fakturze. W przypadku braku jednego z tych elementów nie sposób przyjąć, że faktura odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze. Sąd zaznaczył w związku z tym, że kontrowersje w sprawie wywołuje to, czy w świetle ustalonego stanu faktycznego możliwe jest przyjęcie, że podatnik nabył towar od wskazanej na fakturze spółki, a towarem tym był olej napędowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne