Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2524/10
Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o CIT nie wprowadza rozróżnienia sytuacji, w których powinien mieć zastosowanie w odniesieniu do podmiotów nim objętych w zależności od siedziby danego podmiotu. Nie można zatem z jego treści wyprowadzać wniosków o różnym traktowaniu podmiotów nim objętych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 46/10 w sprawie ze skargi K. sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 13 lipca 2010 r., III SA/Wa 46/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 4 września 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym: pismem z 9 czerwca 2009 r. spółka zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie interpretacji dotyczącej m.in.: art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 11ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz 654 ze zm, dalej: u.p.d.o.p.), tj. udzielenia odpowiedzi na pytanie: Czy zapłacone przez spółkę odsetki, w trakcie trwania umowy kredytu - w którym kredyt zostałby faktycznie wykorzystany na spłatę przez potrącenie wierzytelności spółki z tytułu pożyczki dla udziałowca z wierzytelnością udziałowca względem spółki z tytułu nabycia udziałów w celu ich umorzenia - powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych jednorazowo w chwili ich zapłaty przez spółkę ( 1 zdarzenie przyszłe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty