Wyrok NSA z dnia 9 września 2011 r., sygn. II OSK 1965/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) Sędzia WSA del. Mirosława Pindelska Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 9 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1448/09 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 1448/09, oddalił skargę A. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Zaskarżoną decyzją Minister utrzymał w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] odmawiającą A. S. stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
W uzasadnieniu decyzji organ ustalając stan faktyczny sprawy wskazał, że A. S. urodził się w dniu [...] kwietnia 1962 r. w M. (b. ZSRR) jako syn B. i O. z domu K. Skarżący posiadał obywatelstwo radzieckie, a po rozpadzie ZSRR nabył obywatelstwo białoruskie. Obecnie legitymuje się paszportem białoruskim serii [...] nr [...], z datą ważności do dnia [...] kwietnia 2007 r., wydanym na imię i nazwisko A. S. W dacie urodzenia A. S. obowiązywała ustawa z dnia 19 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25). Warunkiem nabycia obywatelstwa polskiego przez skarżącego, zgodnie z art. 8 w zw. z art. 9 ww. ustawy było posiadanie obywatelstwa polskiego co najmniej przez jednego z rodziców. Występując z wnioskiem skarżący powołał się na posiadanie obywatelstwa polskiego ale na potwierdzenie tego faktu nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających nabycie i posiadanie polskiego obywatelstwa, a w szczególności nie przedłożył tłumaczeń ukraińskich aktów stanu cywilnego dotyczących jego oraz jego przodków. Organ odwoławczy podkreślił, iż językiem urzędowym używanym przed polskimi organami administracji publicznej, jest język polski. Dodał, że skarżący uzupełnił materiał dowodowy o żądane dokumenty dopiero w trakcie postępowania odwoławczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty