06.12.2011

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2011 r., sygn. II OSK 1787/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "[...]" z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 414/10 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "[...]" z siedzibą w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 maja 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 414/10 oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "[...]" z siedzibą w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie, po rozpoznaniu odwołania Spółdzielni Mieszkaniowo - Budowlanej "[...]" od decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z dnia [...] września 2009 r. ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowego z częścią usługową w przyziemiu budynku z podziemnym garażem, niezbędną infrastrukturą techniczną, elementami zagospodarowania terenu oraz zmianą geometrii istniejącego wjazdu (bez zmiany rzędnej) przy ul. [...] na działce nr [...] oraz części działki nr [...] i [...] na terenie dzielnicy [...] m. st. Warszawy, umorzyło postępowanie odwoławcze.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium podniosło, że w sprawie o ustalenie warunków zabudowy stronami będą użytkownicy lub właściciele działek, na których będzie realizowana inwestycja, jak i bezpośrednio sąsiadujących z planowaną inwestycją, bowiem interes prawny w rozumieniu art. 28 k.p.a. właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości wiąże się z ochroną prawa własności, jaką gwarantuje art. 140 k.c. Zatem uprawnienie do bycia stroną wiąże się z ochroną prawa własności, bowiem w tym postępowaniu mogłaby zapaść decyzja tak kształtująca stosunki na sąsiedniej nieruchomości, iż będzie to miało wpływ na wykonywanie prawa własności przez właściciela sąsiedniej nieruchomości. Pojęcie interesu prawnego wymaga wskazania normy prawnej, chroniącej interes prawny danej osoby czy też przyznającej jej określone uprawnienie, skutkiem czego dany podmiot posiada interes prawny w postępowaniu administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne