Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2011 r., sygn. I OSK 562/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia NSA Anna Lech (spr.), Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1898/09 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 1898/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2009 r., nr [...], w przedmiocie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny sprawy: J. S. złożyła do Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. łącznie 10 wniosków o przyznanie: zasiłków celowych.
Burmistrz S. decyzją z dnia [...] lipca 2009 r., Nr [...], na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 6 i art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r., Nr 115, poz. 728 ze zm.) oraz na podstawie art. 3 i art. 5 ustawy z dnia 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. U. Nr 267, poz. 2259), przyznał J. S. pomoc w postaci świadczenia pieniężnego na zakup artykułów żywnościowych od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 30 września 2009 r. w wysokości 120 zł miesięcznie.
W uzasadnieniu decyzji organ zaznaczył, że program pomocowy kładzie nacisk na jego przyznanie w formie gorącego posiłku, a przyznanie pieniędzy jest ograniczone.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] września 2009 r., utrzymało w mocy wskazaną wyżej decyzję podkreślając, że decyzja o przyznanie zasiłku celowego ma charakter uznaniowy, co oznacza, że spełnienie kryteriów przez ubiegającego się o zasiłek celowy nie jest równoznaczne z powstaniem po jego stronie roszczenia o przyznanie świadczenia w określonej przez niego wysokości. Organ podkreślił, że rozpoznając wniosek o przyznanie zasiłku celowego musi mieć na względzie nie tylko interes osoby wnioskującej, lecz także interesy innych osób będących w trudnej sytuacji materialnej. Organ zaznaczył, że uprawnienia wynikające z przepisów ustawy o pomocy społecznej mają uzupełniać własne środki osoby objętej systemem świadczeń z pomocy społecznej. Zdaniem organu nie oznacza to zatem, że pomoc społeczna winna pokrywać wszystkie potrzeby osób i rodzin wnioskujących o udzielenie takiej pomocy, ponieważ możliwość zaspokojenia tych potrzeb jest zdeterminowana posiadanymi przez gminę środkami pieniężnymi. Nie może ona bowiem dać więcej, niż posiada. Podkreślono, że J. S. otrzymuje systematycznie wsparcie finansowe w różnych formach, np. zasiłki celowe, na dożywanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty