07.07.2011

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. I OSK 437/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędziowie NSA Ewa Dzbeńska del.NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant asystent sędziego Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Rz 727/10 w sprawie ze skargi B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

I OSK 437/11

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 listopada 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uwzględnił skargę B. M. i uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie z dnia [...] czerwca 2010 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] kwietnia 2010 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia [...] kwietnia 2010 r., odmawiającą prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla B. M.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że w ocenie Wójta Gminy K. pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego jest równoznaczne z zamiarem podjęcia pracy w przyszłości, po ustąpieniu przyczyny przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, a to oznacza, że strona nie spełnia warunków określonych w art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdzie wskazano, że podstawą uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie zatrudnienia albo rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne