Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 824/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.), Sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski, Protokolant St. sekretarz sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 stycznia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1773/09 w sprawie ze skargi E.S. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Poznaniu na rzecz E.S. kwotę 140 (sto czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 stycznia 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1773/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi E.S., uchylił decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] września 2007 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej.
Do wydania wyroku doszło w następującym stanie sprawy:
Działając na wniosek następców prawnych właścicielki majątku B., Wojewoda Wielkopolski decyzją z dna [...] września 2006 r., stwierdził w pkt 1, że grunty oznaczone w planie parcelacyjnym majątku jako "park" obwiedzione kolorem czerwonym na mapie stanowiącej załącznik do decyzji, nie podlegały działaniu art. 2 ust. 1 lit. e dekretu o reformie rolnej, zaś w pkt 2 odmówił takiego stwierdzenia co do pozostałej części nieruchomości. Na skutek odwołania E.S., następczyni prawnej właścicieli oraz Agencji Nieruchomości Rolnych, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, decyzją z [...] września 2007 r. uchylił decyzję Wojewody i orzekł, że nieruchomość zapisana w księdze wieczystej jako majątek B. [...] o pow. 258,4509 ha podlegała działaniu dekretu, z uwagi na to, iż powierzchnia jej przekraczała ustalony nim normatyw - 100 ha dla woj. poznańskiego, natomiast to, że wpisani do księgi wieczystej jako właściciele w częściach ułamkowych - M.O., M.O., Z.O., S.O., dokonali przed wybuchem II-ej wojny światowej faktycznego, nieformalnego podziału majątku, w wyniku czego każde z nich władało areałem nieprzekraczającym 100 ha, nie ma w sprawie znaczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 5 lutego 2008 r. IV SA/Wa 2299/07, skargę E.S. oddalił, natomiast wyrok ten został uchylony przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 19 września 2009 r. I OSK 775/08, z powodu nieważności, tj: niepowiadomienia wszystkich stron o terminie rozprawy. Rozpoznając ponownie sprawę, Wojewódzki Sąd wydał wyrok z dnia 14 stycznia 2010 r., wskazany na wstępie, tj. uchylający decyzje organów obu instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty