16.06.2011

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 617/11

 

Dnia 16 czerwca 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. WSA Zbigniew Ślusarczyk /spr./ Protokolant asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Wr 471/10 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia [...] maja 2010 r. Nr [...] w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 18 listopada 2010r., sygn. akt II SA/Wr 471/10, oddalił skargę M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2010r. nr [...] w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] marca 2010 r. Nr [...] Burmistrz D. działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ustalił środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi średnicowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tj. kanalizacją deszczową i oświetleniem, w tym przebudowy 300 m ulicy S.

Od powyższej decyzji M. K. wniósł odwołanie twierdząc, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Zarzucił niekonstytucyjny charakter procedury wydania decyzji, w szczególności art. 75 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Wskazany przepis narusza, zdaniem odwołującego się, zasadę dwuinstancyjności postępowania administracyjnego, ponieważ burmistrz wydaje decyzję w sprawie gminy, której jest jednocześnie organem. W materiałach sprawy brak jest ustaleń co do występowania gatunków chronionych w okolicy przebiegu planowanej drogi. Na działce należącej do odwołującego rosną sosny, które według jego twierdzenia stanowią lęgowisko dla puszczyka i innych gatunków chronionych. Ponadto brak w aktach sprawy prawidłowego upoważnienia dla pełnomocnika gminy E. P., gdyż pełnomocnictwo podpisane zostało przez zastępcę burmistrza W. O., nie zaś przez burmistrza. W aktach sprawy brak jest dokumentu , który wskazywałby na szczegółowe umocowanie zastępcy burmistrza do wystawiania takiego upoważnienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne