10.06.2011

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 1021/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz /spr./ Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. akt II SA/Bk 155/09, w sprawie ze skargi J. B. na postanowienie Marszałka Województwa Podlaskiego z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczeń oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 4 lutego 2010 r., sygn. akt II SA/Bk 155/09 oddalił skargę J. B. na postanowienie Marszałka Województwa Podlaskiego z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczeń.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

J. B. zwrócił się do Dyrektora Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w C. (SPP ZOZ) o wydanie zaświadczeń, dotyczących jego stanu zdrowia i pobytu na internacji.

Wnioskiem z dnia 2 marca 2007 r. J. B. zwrócił się o wydanie zaświadczenia następującej treści: "Dyrektor SPP ZOZ w C. zaświadcza, że J. B. był badany psychiatrycznie w dniu 29 marca 2005 r. przez lekarzy psychiatrów D. Ł. i D. Ś. i zgłosił żądanie wystawienia recepty, a badający lekarze jej nie wystawili. Zaświadczenie wydaje się na prośbę pacjenta w celu dochodzenia roszczeń za utrudnianie dostępu do świadczeń leczniczych." Postanowieniem nr [...] znak [...] z dnia [...] marca 2007 r. na podstawie art. 219 k.p.a. odmówiono wydania zaświadczenia o żądanej treści wskazując, że szpital nie dysponuje opinią psychiatryczną sporządzoną w dniu 29 marca 2005 r., a wskazani przez J. B. lekarze psychiatrzy nie pamiętają terminu badania ambulatoryjnego i zgłoszonego w trakcie tego badania żądania wystawienia recepty. Biegli lekarze mieli obowiązek przedstawić opinię prokuraturze lub sądowi i nie byli uprawnieni do wystawiania badanemu recept, gdyż nie był on wówczas pacjentem SPP ZOZ, ani nie był konsultowany przez lekarzy tam pracujących.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne