07.06.2011

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 314/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Anna Lech sędzia NSA del. Leszek Kiermaszek Protokolant st. inspektor sądowy Barbara Dąbrowska-Skóra po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Powiatu w Kutnie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Łd 546/10 w sprawie ze skargi A. C. na uchwałę Zarządu Powiatu w Kutnie z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Uchwałą z [...] czerwca 2010 r. nr [...] Zarząd Powiatu w Kutnie na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz art. 38 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 5c pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, odwołał z dniem 17 czerwca 2010 r. A. C. ze stanowiska Dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego w K.

W uzasadnieniu wskazano, że zachodzą szczególnie uzasadnione przypadki uniemożliwiające pozostawienie A. C. na zajmowanym stanowisku. Wyjaśniono, że w dniu [...] maja 2009 r. do organu wpłynęła skarga słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego w K. dotycząca nieprawidłowego zachowania dyrektora w stosunku do dorosłych osób. Natomiast w dniu [...] maja 2009 r. wpłynęła skarga pracowników CKU informująca o nieprawidłowościach w placówce zarządzanej przez A. C. Skargi te przekazano według kompetencji Radzie Powiatu celem zbadania ich zasadności.

W wyniku postępowania wyjaśniającego Komisja Rewizyjna Rady Powiatu ustaliła rażąco błędną politykę kadrową w zakresie obsady funkcji wicedyrektorów CKU, znaczącą liczbę osób zatrudnionych na tym stanowisku w krótkim okresie - co zdaniem Komisji świadczy dobitnie albo o złej ocenie dokonanej przez dyrektora w zakresie przydatności i predyspozycji kandydatów do pracy na tym stanowisku lub o nieumiejętności po stronie dyrektora współpracy z podwładnymi. Wskazano na brak konsultacji dyrekcji z nauczycielami w zakresie dokonywanych zakupów pomocy naukowych i uzupełnianiu księgozbiorów oraz na nieuzasadnione brakiem potrzeb dydaktycznych nieprzedłużenie umowy o pracę dotychczasowej nauczycielce biologii i zatrudnienie w to miejsce nowych, emerytowanych nauczycieli. Organ zauważył również fakt zatrudniania przez dyrektora osób spokrewnionych, zatrudnienie w podległej placówce męża oraz ujawnione w trackie oględzin dzienników lekcyjnych "przeróbki" wpisów potwierdzających fakt odbywania zajęć lekcyjnych - dotyczy to matematyki, której naucza dyrektor.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne