05.07.2011

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. II OSK 658/11

 

Dnia 5 lipca 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 28 grudnia 2010 roku sygn. akt II SA/Op 520/10 w sprawie ze skargi Gminy S. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] sierpnia 2010 roku nr [...] w przedmiocie opinii o rozwiązaniu spółki komunalnej uchyla zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu oraz rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] sierpnia 2010 roku [...].

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 28 grudnia 2010 r., sygn. akt II SA/Op 520/10, oddalił skargę Gminy S. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie opinii o rozwiązaniu spółki komunalnej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w dniu [...] lipca 2010 r. Rada Miejska w S. podjęła uchwałę, nr [...], w sprawie wyrażenia opinii o rozwiązaniu spółki - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych sp. z o.o. w S. Podstawę prawną podjęcia aktu stanowił przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. f ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). W § 1 uchwały Rada pozytywnie zaopiniowała rozwiązanie spółki, powierzając w § 2 wykonanie uchwały Burmistrzowi S. i postanawiając w § 3 o wejściu w życie uchwały z dniem jej podjęcia.

Pismem z dnia [...] sierpnia 2010 r. Wojewoda Opolski, działając w oparciu o art. 91 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym w zw. z art. 61 § 1 i 4 k.p.a., powiadomił Radę Miejską w S. o wszczęciu postępowania nadzorczego wobec uchwały z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...]. Wskazał, że uchwała ta narusza podział kompetencji w gminie, bowiem rada posiada kompetencje do podjęcia decyzji wiążącej w sprawie rozwiązania gminnej spółki, a nie zaopiniowania działania burmistrza.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne