18.05.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2011 r., sygn. I OSK 1187/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz del.NSA Elżbieta Makowska Protokolant specjalista Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 27 kwietnia 2010 r. sygn. akt II SA/Bk 160/10 w sprawie ze skargi A.A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie sprawdzenia kwalifikacji do kierowania pojazdami oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2010 r., sygn. akt II SA/Bk 160/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...], w przedmiocie sprawdzenia kwalifikacji do kierowania pojazdami.

Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] Starosta Białostocki skierował A. A. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji (egzamin teoretyczny i praktyczny) w zakresie prawa jazdy kategorii: A, B, C, CE, T. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108 z 2005 r., poz. 908 ze zm.), który zobowiązuje do przedmiotowego skierowania, na wniosek komendanta wojewódzkiego policji, w sytuacji przekroczenia przez kierowcę liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Organ wskazał, że niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w terminie do dnia [...] września 2008 r. spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył A. A., który jako bezsporny przyznał fakt uzyskania łącznie 25 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie od dnia 28 listopada 2007 r. do dnia 27 kwietnia 2008 r. Zdaniem odwołującego się przedmiotowe skierowanie powinno dotyczyć wyłącznie sprawdzenia kwalifikacji w zakresie uprawnień do kierowania samochodem osobowym, a nie innych kategorii uprawnień, bowiem tym pojazdem dopuścił się naruszeń. Do powyższego rozumowania uprawnia, w ocenie skarżącego, wykładnia gramatyczna i celowościowa art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak również treść § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. Zdaniem skarżącego przepis ten uprawnia komendanta wojewódzkiego policji do wskazania zakresu egzaminu kontrolnego, który to zakres powinien wynikać z charakteru naruszeń, każdorazowo wskazywanych przez policję jednocześnie z wymierzaniem punktów. Jak wywodził, jeżeli wszystkich naruszeń wskazanych we wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku z dnia [...] maja 2008 r. dopuścił się samochodem osobowym, to egzamin kontrolny powinien obejmować jedynie uprawnienia kategorii B do kierowania pojazdami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne