Wyrok NSA z dnia 25 marca 2011 r., sygn. I OSK 2066/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędzia del. WSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Protokolant asystent sędziego Andrzej Bieńkowski po rozpoznaniu w dniu 25 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 września 2010 r. sygn. akt II SA/Łd 807/10 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 września 2010r. o sygnaturze II SA/Łd 807/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] czerwca 2010 r. w przedmiocie dodatku do zasiłku rodzinnego.
Wyrok powyższy został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 roku Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Skierniewicach, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta Skierniewice, zmienił własną decyzję z dnia [...] października 2009 roku, która wcześniej została zmieniona decyzją z dnia [...] stycznia 2010 roku w sprawie przyznania M. W. prawa do świadczeń rodzinnych, w części dotyczącej okresu pobierania świadczeń rodzinnych w ten sposób, że ustalono, iż dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, przyznany na R. W. przysługuje od dnia 1 listopada 2009 roku do dnia 3 stycznia 2010 roku.
W uzasadnieniu decyzji z [...] kwietnia 2010r. organ pierwszej instancji wskazał, że M. W. poinformowała organ o podjęciu przez nią na 1/2 etatu zatrudnienia, które nie będzie kolidowało w opiece nad dzieckiem, z uwagi na możliwość w każdej chwili kontaktu z dzieckiem w czasie wykonywanej pracy. Zdaniem organu rodzaj podjętej przez zainteresowaną aktywności zawodowej spowodował, że nie sprawuje ona osobistej opieki nad dzieckiem. Z ustaleń dokonanych przez organ pierwszej instancji wynika, że zainteresowana podjęła pracę na stanowisku sekretarki w wymiarze 1/2 etatu, świadcząc pracę w siedzibie pracodawcy w godz. 8.00 - 12.00, nie mając w tym czasie kontaktu z dzieckiem, a zatem nie wykonując wobec dziecka żadnych czynności o charakterze opiekuńczym. Powyższe okoliczności wyłączają możliwość korzystania z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, stosownie do art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wskazany przepis wprawdzie nie zawiera bezwzględnego zakazu wykonywania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, jednakże bezwzględnym warunkiem zachowania prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego jest, aby podjęty przez osobę rodzaj aktywności zawodowej w dalszym ciągu umożliwiał sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty