09.06.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 2129/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Starosty S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 21 października 2010 r. sygn. akt II SA/Go 623/10 w sprawie ze skargi I. S. na czynność Starosty S. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części opłat za wydanie kart pojazdu 1) oddala skargę kasacyjną; 2) oddala wniosek skarżącej I. S. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 października 2010 r., sygn. akt II SA/Go 623/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie ze skargi I. S. na czynność Starosty S. z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części opłat za wydanie kart pojazdu, stwierdził bezskuteczność zaskarżonej czynności i uznał obowiązek Starosty S. dokonania zwrotu I. S. części opłat w wysokości po 425 zł pobranych za wydanie kart pojazdów wymienionych w sentencji wyroku.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.

Wnioskiem z dnia [...] maja 2010 r. pełnomocnik I. S. zwrócił się do Starosty S. o zwrot kwoty [...] zł tytułem nadpłaty za wydanie [...] kart pojazdów, określonych w wykazie stanowiącym załącznik do wniosku. Powyższe karty pojazdów wydane zostały w okresie od czerwca 2004 r. do kwietnia 2006 r.

Pismem z dnia [...] maja 2010 r., znak: [...], organ odmówił dokonania na rzecz skarżącej zwrotu nadpłaty wskazując, iż przedmiotowa opłata pobrana została w oparciu o przepis art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Dodatkowo uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, iż Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 17 stycznia 2006 r. (U 6/04, OTK-A 2006/1/3) odroczył termin utraty mocy obowiązującej przepisu § 1 ust. 1 wymienionego rozporządzenia do dnia 1 maja 2006 r., sankcjonując w ten sposób działania organów administracyjnych podejmowane na podstawie w/w przepisów. Zdaniem organu, brak zatem podstaw do uznania wpłat wnioskodawcy za nienależne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne