Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 897/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gugała-Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 4 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Lu 455/09 w sprawie ze skargi A. Z. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Lu 455/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, zwany dalej WSA, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. Z. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu /dalej zwane SKO/, z dnia [...] sierpnia 2009 r. Nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy - skargę oddalił.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. Nr [...] Prezydent Miasta Zamościa orzekł o zatrzymaniu A. Z. A. prawa jazdy kategorii B, z powodu przekroczenia 24 punktów za naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. W odwołaniu A. A. wskazał, że zdarzenie z [...] czerwca 2007 r. powodujące przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów, miało miejsce 2 lata temu i zostało ocenione przez Sąd Rejonowy w H., który orzeczeniem z dnia [...] marca 2009 r. sygn. akt [...] stwierdził, że nie daje ono podstaw do zatrzymania prawa jazdy. Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. SKO odwołania nie uwzględniło i powołując się na wniosek Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji wskazało, że A. A. trzykrotnie naruszył przepisy ruchu drogowego, za co otrzymał łącznie 33 punkty ([...] października 2006 r. - 13 punktów, [...] marca 2007 r. - 6 punktów i [...] czerwca 2007 r. - 14 punktów). Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. Nr 236, poz. 1998), dalej zwanym rozporządzeniem, o usuwaniu punktów z ewidencji decyduje upływ czasu pomiędzy zdarzeniami skutkującymi otrzymaniem punktów. Przekroczenie 24 punktów w ciągu roku - jak to ma miejsce w sprawie - powoduje, że punkty te nie podlegają usunięciu z ewidencji z powodu upływu czasu od ich otrzymania. Przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108 poz. 908 ze zm.) oraz powołanego rozporządzenia, nie dają organowi orzekającemu o zatrzymaniu prawa jazdy uprawnień do kontrolowania prawidłowości ewidencji punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Zatem bez wpływu na rozstrzygnięcie sprawy pozostają argumenty co do orzeczenia Sądu w H. w sprawie zdarzenia z [...] czerwca 2007 r., gdyż jak wynika z treści odwołania Sąd rozpatrywał sprawę o wykroczenie a nie o zatrzymanie prawa jazdy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty