17.03.2011 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2011 r., sygn. I OSK 1980/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia NSA Monika Nowicka, Sędzia del. WSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1198/10 w sprawie ze skargi T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 1198/10 oddalił skargę T. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:

W dniu [...] lutego 2010 r. T. W. złożył wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 1 września 2008 r. Do wniosku załączył orzeczenie Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie z dnia [...] lutego 2010 r., z którego wynika, że został zaliczony do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe. W orzeczeniu tym wskazano również, że niepełnosprawność istnieje od dzieciństwa.

Decyzją Prezydenta m. st. Warszawy z dnia [...] marca 2010 r. przyznano T. W. zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł miesięcznie bezterminowo, począwszy od 1 września 2008 r.

W odwołaniu od powyższej decyzji T. W. zakwestionował datę przyznania świadczenia. W jego ocenie uprawnienie do zasiłku pielęgnacyjnego powstało nie później niż 1 grudnia 1984 r., a zatem zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007 r., to ta data powinna zostać przyjęta w decyzji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że termin, od którego przyznano świadczenie został określony zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Ze znajdującego się w aktach sprawy orzeczenia Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie z dnia [...] lutego 2010 r. wynika, że wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności został złożony w dniu [...] września 2008 r., dlatego zasiłek należało przyznać od dnia 1 września 2008 r. W niniejszej sprawie brak jest podstaw do uznania, że datą początkową, od której powinien zostać przyznany zasiłek pielęgnacyjny jest data 1 września 2006 r. W ocenie Kolegium nie zostały także spełnione przesłanki z art. 24 ust. 3a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który to przepis reguluje zasady ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jeżeli osoba niepełnosprawna uzyska ponownie orzeczenie o niepełnosprawności stanowiące kontynuację poprzedniego. T. W. nie miał ustalonego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego; nie zachodzi zatem w jego przypadku kontynuacja otrzymywania tego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne