Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 1757/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie: Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia del. WSA Małgorzata Masternak - Kubiak (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 lipca 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 392/10 w sprawie ze skarg A. D. i Związku Zawodowego [...] z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 13 lipca 2010 r. sygn. II SA/Ol 392/10 po rozpoznaniu sprawy ze skarg: A. D. oraz Związku Zawodowego [...] z siedzibą w N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] marca 2010 roku nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby, oddalił skargi.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy:
Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie decyzją z dnia [...] maja 2008 r., działając na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o Służbie Celnej, zawiesił A. D. w pełnieniu obowiązków służbowych na okres trzech miesięcy. Decyzja ta zapadła w związku z prowadzeniem przez Prokuraturę Okręgową w E. śledztwa przeciwko A. D. i z uwagi na to, że stał się on podejrzanym o popełnienie przestępstw określonych w art. 228 § 3 kodeksu karnego. W związku z wniesieniem przeciwko A. D. aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w B., decyzją Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] lipca 2008 r. przedłużono mu okres zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych o kolejne trzy miesiące.
Wobec informacji z Sądu Rejonowego, że postępowanie karne nadal się toczy, decyzjami okres zawieszenia był przedłużany o kolejne trzy miesiące wraz ze zwolnieniem od pełnienia innych obowiązków.
Decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie zwolnił A. D. ze służby w Izbie Celnej w Olsztynie. Organ wskazał, że zgodnie z art. 26 pkt 13 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej, funkcjonariusza celnego można zwolnić ze służby w przypadku upływu 12 miesięcy okresu zawieszenia, jeżeli nie ustąpiły przyczyny będące podstawą zawieszenia. W decyzji podkreślono, że funkcjonariusz znajdował się w stanie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych przez okres powyżej 12 miesięcy. Podniesiono, że zawieszenie to ma charakter ciągły i związane jest z prowadzonym postępowaniem karnym wobec A. D. Podkreślono przy tym, że nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia, ponieważ A. D. został zawieszony z uwagi na wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego o przestępstwo z art. 228 § 3 kodeksu karnego, tj. postępowania karnego w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Podkreślono przy tym, że dalsze pozostawienie funkcjonariusza w stanie zawieszenia jest niezasadne, gdyż nie można określić terminu rozstrzygnięcia jego sprawy karnej, a utrzymywanie się tego stanu powoduje trudności organizacyjne w służbie w postaci m.in. konieczności obciążania innych funkcjonariuszy obowiązkami funkcjonariusza zawieszonego. Stan zawieszenia A. D. uniemożliwia zaś zatrudnienie w jego miejsce innej osoby, która mogłaby przejąć jego obowiązki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty