Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. I OSK 561/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Gdyni wykonującego zadania starosty od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Wa 1013/09 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta Gdyni wykonującego zadania starosty na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa w sprawie wywłaszczenia części nieruchomości położonej w Gdyni oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wa 1013/09, oddalił skargę Prezydenta Miasta Gdyni wykonującego zadania starosty na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania decyzji z naruszeniem prawa.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku decyzją z dnia [...] marca 1964 r., na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94), orzekło o wywłaszczeniu części nieruchomości o pow. 2845 m2 z nieruchomości o powierzchni całkowitej 24 857 m2, położonej w Gdyni, oznaczonej jako parcele nr [...],[...] i [...], zapisanej w księdze wieczystej Sądu Powiatowego w Gdyni Kw nr [...] stanowiącej własność A. K.
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. po rozpatrzeniu wniosku M. K., I. K. i W. K. (spadkobierców dawnego właściciela nieruchomości) stwierdził, że decyzja Prezydium WRN w Gdańsku z dnia [...] marca 1964 r. została wydana z naruszeniem prawa. Wskazano, że Prezydium wywłaszczając przedmiotową nieruchomość rozstrzygało o sytuacji prawnej osoby zmarłej, co stanowi rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. Mając jednakże na uwadze, że w sprawie wystąpiły nieodwracalne skutki prawne, gdyż nieruchomość wywłaszczona stanowi obecnie drogę publiczną i nie może być własnością osób prywatnych ani przedmiotem obrotu, organ orzekł jak w sentencji decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty