09.06.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. I GSK 313/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Czesława Socha Jan Bała Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 grudnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 587/10 w sprawie ze skargi C.-P. E. S. G., S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od C.-P. E. S. G., S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi C. z siedzibą w Szwajcarii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego - interpretację tę uchylił.

Sąd przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia faktyczne:

C., dalej: spółka, zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa dotyczących podatku akcyzowego w zakresie importu i dystrybucji na terytorium kraju dwóch rodzajów produktów, zawierających alkohol etylowy w ilości przekraczającej 1,2 % objętości: antyperspirantów, oznaczonych kodem CN 3307 20 00 i płynów do higieny jamy ustnej, oznaczonych kodem CN 3306 90 00.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy spółka wyjaśniła, że wymienione wyżej towary wytwarzane są poza Wspólnotą, importowane do Polski i dopuszczane do obrotu. Antyperspiranty zawierają alkohol etylowy skażony zgodnie z przepisami państwa trzeciego, w którym antyperspirant został wyprodukowany, przy czym środek do skażenia nie znajduje się na liście środków skażających, o której mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009r. Nr 3, poz. 11, ze zm., dalej: u.p.a.). W innych państwach członkowskich antyperspiranty nie podlegają podatkowi akcyzowemu, zaś alkohol w nich zawarty jest wolny od podatku na mocy art. 27 ust. 1 lit. b) Dyrektywy Rady 92/83/EWG z 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych, dalej: dyrektywa strukturalna, bowiem alkohol użyto do produkcji wyrobów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne