08.12.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. II GSK 1266/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Marta Zawadzka po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 670/10 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 czerwca 2010 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi S. P,, stwierdził nieważność decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oraz wskazał, że powyższa decyzja nie podlega wykonaniu (sygn. akt VI SA/Wa 670/10).

Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że Podlaski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. (Nr [...]) nałożył na S. P. karę pieniężną w wysokości 4200 zł. Wysokość kary została ustalona na podstawie przepisów załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 125. poz. 874, dalej jako u.t.d.). Kara ta została wymierzona na podstawie: lp. 1.7. załącznika do u.t.d., za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem obowiązku wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty (500 zł), lp. 10.2 lit. "a" za skrócenie dziennego czasu odpoczynku przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas do jednej godziny (400 zł), lp. 10.3 lit. "a" za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas powyżej 15 minut do 30 minut (150 zł), lp. 10.3 lit. "b" za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy przy wykonywaniu przewozu drogowego (800 zł), lp. 10.4 lit. "a" za przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu przy wykonywaniu przewozu drogowego o czas powyżej 15 minut do jednej godziny (150 zł), lp. 11.2 ust. 2 za nieprawidłowe działanie urządzenia rejestrującego - za długie zapisywanie wykresówki (200 zł), lp. 11.2 ust. 4 za nieprawidłowe działanie urządzenia rejestrującego - nieprawidłowe operowanie przełącznikiem grup czasowych (1000 zł), lp. 1.8 ust. 1 za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem warunków dotyczących dokumentacji pracy kierowcy w zakresie kierowania kierowcy na badania lekarskie lub psychologiczne (500 zł), lp. 1.8 ust. 4 za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem warunków dotyczących dokumentacji pracy kierowcy w zakresie wystawiania oświadczenia poświadczającego spełnienie wszystkich wymagań określonych ustawą (500 zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne