09.11.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. II GSK 1125/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 kwietnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 179/10 w sprawie ze skargi K. R.-S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację notarialną 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz K. R.-S. kwotę 645 (sześćset czterdzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2010 r. o sygn. akt VI SA/Wa 179/10 uwzględnił skargę K. R.- S. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2009 r. nr [...] w sprawie ustalenia wyniku egzaminu na aplikację notarialną i uchylił to rozstrzygnięcie organu.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 19 września 2009 r. K.l R. - S., dalej Skarżąca, przystąpiła do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną, z którego uzyskała wynik pozytywny tj. 110 punktów. Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości z siedzibą w K. uchwałą z dnia 20 września 2009 r. nr 138/2009 ustaliła negatywny wynik z egzaminu. W uzasadnieniu uchwały Komisja Egzaminacyjna podkreśliła, że Skarżąca pomimo otrzymania 110 punktów z egzaminu, naruszyła zasady kodowania testu poprzez umieszczenie swojego nazwiska na karcie odpowiedzi w sposób umożliwiający jej identyfikację. Po rozpoznaniu odwołania od powyższej uchwały Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 16 kwietnia 2010 r. utrzymał w mocy to rozstrzygnięcie. W ocenie organu oznaczenie imienia lub nazwiska na innych dokumentach związanych z egzaminem niż czysta karta, którą umieszcza się w kopercie zakleja i oddaje członkom Komisji kwalifikacyjnej stanowi złamanie reguł egzaminu i prowadzi do ustalenia negatywnego wyniku egzaminu niezależnie od liczby uzyskanych punktów. Skarżąca umieściła człon nazwiska na karcie odpowiedzi, czym umożliwiła identyfikację jej osoby już na etapie sprawdzania tego dokumentu przez członków Komisji Kwalifikacyjnej a zatem niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Okoliczność, że Skarżąca podpisała się jednym członem nazwiska pomimo, że posługuje się nazwiskiem dwuczłonowym R. - S., pozwala na szybkie ustalenie tożsamości osoby zdającej egzamin. Organ podkreślił, że przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2009 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzenia egzaminu wstępnego i notarialnego (Dz. U. nr 84, poz. 708) nie regulują wprost tej kwestii, to jednak naruszenie zasad kodowania musi w konsekwencji prowadzić do ustalenia negatywnego wyniku egzaminu konkursowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty