Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. I GSK 317/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. D. - F. T. "D.-B." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 6 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Ol 655/09 w sprawie ze skargi A. D. - F. T. "D.-B." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie powstania długu celnego oraz określenie kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. D. - F. T. "D.-B." na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Ol 655/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. D. prowadzącego przedsiębiorstwo - Firma Transportowa [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [..] sierpnia 2009 r., nr [...], w przedmiocie długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług, oddalił skargę.

Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [..] lutego 2009 r. nr [..] Naczelnik Urzędu Celnego w O. stwierdził powstanie długu celnego i określił kwotę wynikającą z cła, podatku akcyzowego, kwotę opłaty paliwowej oraz podatku VAT w związku z usunięciem spod dozoru celnego paliwa, które zostało wprowadzone przez A. D. prowadzącego Firmę Transportową [..] (dalej: skarżący) na obszar celny Wspólnoty przez przejście graniczne w G. w maju 2005 r.

Decyzją z dnia [..] sierpnia 2009 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w O. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 112 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rady nr [...] z dnia [..] marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, zwolnione od należności przywozowych jest [..] paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku pojazdu samochodowego służącego do odpłatnego lub nieodpłatnego przewozu więcej niż dziewięciu osób wraz z kierowcą. Równocześnie, stosownie do przepisu art. 115 wymienionego rozporządzenia, paliwo zwolnione z należności celnych przewozowych nie może być wykorzystywane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione, ani nie może zostać usunięte z tych pojazdów i być przechowywane za wyjątkiem okresu niezbędnych napraw tych pojazdów. Nie może zostać odpłatnie lub nieodpłatnie odstąpione przez osobę korzystającą ze zwolnienia. Organ odwoławczy wskazał na treść przepisu § 31 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 966 ze zm.), podnosząc, że w przypadku naruszenia tego przepisu, wysokość podatku akcyzowego określa się według stanu i wartości celnej towaru

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne