07.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 padziernika 2011 r., sygn. I GSK 528/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 7 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. H. -U. "A. -S." Spółki z o.o. w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 4 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 41/10 w sprawie ze skargi P. H. -U. "A. -S." Spółki z o.o. w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. oddalił skargę P.H.U. "A.S." Sp. z o.o. w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2009 r., w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. wszczął postępowanie kontrolne w P.H.U. "A.S." w celu zweryfikowania rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości wpłacania podatku akcyzowego za okres od lipca do listopada 2005 r. i za okres od marca do czerwca 2006 r. W tym okresie spółka prowadziła działalność polegająca na skupie rzepaku, zbóż oraz kukurydzy, które poddawała suszeniu w zakładach w Ż. i S., a następnie sprzedawała ziarna innym podmiotom. W procesie suszenia spółka używała "lekkiego oleju opałowego Ekoterm Plus", który kupowała na podstawie faktur, zawierających oświadczenie o przeznaczeniu oleju na cele opałowe lub do dalszej odsprzedaży na te cele. W trakcie kontroli stwierdzono, że spółka nierzetelnie prowadziła dokumentację księgową m.in. w zakresie fabrycznych norm technicznych i zakładowych określających wskaźnik zużycia oleju opałowego w poszczególnych dniach badanego okresu, dokumentacji magazynowej oraz ewidencji ilościowo - wartościowej potwierdzających obroty w zakresie ilości skupionego i sprzedanego ziarna oraz osuszki, co w konsekwencji uniemożliwiło ustalenie faktycznych obrotów oraz zweryfikowanie faktycznego zużycia oleju opałowego w poszczególnych miesiącach w procesie suszenia określonych partii ziarna. Z tych względów organ dokonujący kontroli dokonał oszacowania obrotu olejem opałowym na koniec każdego miesiąca w oparciu o metodologiczne bilansowanie wielkości obrotu i zużycia oleju opałowego w procesie suszenia ziarna przy uwzględnieniu wysokości określonej przez maksymalną pojemność nominalną posiadanych przez spółkę zbiorników (14.400 litrów w Ż. i 5.000 litrów w S.) i B.Z. na dzień 30 czerwca 2006 r. a także wielkości zakupu oleju opałowego wyliczonego na podstawie faktur zakupu. Organ przyjął, że spółka nie zużywała zakupionego oleju opałowego na własne cele grzewcze oraz nie dokonywała jego odsprzedaży innym podmiotom.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne