Wyrok NSA z dnia 14 padziernika 2011 r., sygn. II GSK 1095/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Marzenna Zielińska Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 14 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O. L." Spółki z o.o. w N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 września 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 777/09 w sprawie ze skargi "O. L." Spółki z o.o. w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 września 2009 r. o sygn. akt VI SA/Wa 777/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "O. L." Spółki z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...], którą unieważniono przysługujące skarżącej spółce prawo ochronne na znak towarowy "CARBO".
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.
R. K. i S. K. (prowadzący działalność jako A. s.c.) złożyli do Urzędu Patentowego RP wniosek o unieważnienie prawa ochronnego udzielonego z pierwszeństwem od dnia 4 kwietnia 1998 r. na znak towarowy CARBO o numerze R-141402 na rzecz "O. L." Sp. z o.o. z siedzibą w N. Wspomniany znak został przeznaczony do oznaczania towarów zawartych w klasie 30 tj. koncentratów spożywczych węglowodanowych z dodatkiem witamin i składników mineralnych. Jako podstawę prawną swojego żądania wnioskodawcy wskazali pierwotnie art. 129 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 129 ust. 2 ustawy z. dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, ze zm.; dalej powoływana jako: p.w.p.), lecz na rozprawie w dniu 12 listopada 2007 r. pełnomocnik wnioskodawców sprecyzował ostatecznie podstawę prawną wniosku wskazując art. 7 i art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17, ze zm.; dalej powoływana jako: u.z.t.). Zdaniem wnioskodawców, znak CARBO pozbawiony jest zdolności odróżniającej w odniesieniu do towarów, do oznaczania których został przeznaczony. Są to bowiem odżywki przeznaczone dla osób uprawiających kulturystykę lub budujących masę mięśniową. Wyraz "carbo" oznacza w popularnych wydawnictwach oraz literaturze fachowej przeznaczonej dla tych odbiorców odżywkę węglowodanową. Powołane oznaczenie stanowi zatem wyraz rodzajowy i jako takie jest używane przez wielu producentów takich towarów. Zdaniem wnioskodawcy, w latach dziewięćdziesiątych było wielu producentów odżywek CARBO. Nie ma natomiast dowodów na okoliczność, że towary uprawnionego oznaczane wyrazem "carbo" funkcjonowały na rynku przed 1994 r., jak i dowodów, że uprawniony pierwszy używał takiego oznaczenia na rynku polskim. W ocenie wnioskodawców, uprawniona nie używa spornego znaku w postaci zarejestrowanej dla swoich produktów, a uzyskana rejestracja służy jedynie zastraszaniu innych konkurentów. Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawcy wskazali dowody w postaci m.in. przesłuchań świadków P. F. (prezesa Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego) i A. M. (wiceprezesa tego związku) oraz opinii biegłego doc. dr hab. n. med. A. Z. (dokumenty te znajdowały się w aktach sprawy prowadzonej przed Sądem Okręgowym w Ł. o sygn. akt [...] z powództwa "O. L." Sp. z o.o. o zakazanie czynów nieuczciwej konkurencji), fragmentu publikacji Pawła Brzóski "Bez cenzury" (wydawnictwo Atleta 2, Łódź 1999 r.), a także kserokopie stron czasopisma Muscle & Fitness nr 4/93 (w którym znajduje się reklama odżywki CARBO WEIGHT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty