13.10.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 13 padziernika 2011 r., sygn. II GSK 1037/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 13 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.H. - Usługi Transportowe T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 kwietnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 142/10 w sprawie ze skargi A.H. - Usługi Transportowe T. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjnym wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.H. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] listopada 2009 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej, oddalił skargę.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujący stan sprawy:

W dniu [...] lipca 2009 r. zatrzymano do kontroli drogowej samochód Renault o nr rej.[...]. Kierowcą pojazdu był M.L., który przedstawił wypis nr 00015 z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób udzielonej przedsiębiorcy: A.H. Usługi Transportowe T. (zwany dalej również skarżącym), prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz wydruk z kasy fiskalnej potwierdzający wykonanie w dniu kontroli usługi przewozu. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, iż pojazd miał na dachu zainstalowany baner przyczepiany na magnes z napisem "N.". Przesłuchany w charakterze świadka kierowca pojazdu potwierdził powyższą okoliczność oraz zeznał, że jest pracownikiem zatrudnionym przez skarżącego.

M. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego mając na uwadze powyższe okoliczności decyzją z [...] września 2009 r. nałożył na skarżącego karę pieniężną w wysokości 5000 zł, wobec stwierdzenia wykonywania przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem art. 18 ust. 5 lit. c) ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004, Nr 204, poz. 2088 ze zm. dalej: u.t.d.), dotyczącym zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 92 ust. 1 oraz ust. 4 u.t.d.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty