20.09.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. II GSK 837/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 20 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1697/09 w sprawie ze skargi G. N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 lutego 2010 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1697/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2009 r. o unieważnieniu patentu na wynalazek, uzupełnioną decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. w zakresie kosztów postępowania, nr [...].

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz uprawnionego G. N. patentu nr [...] na wynalazek pt. "Preparat farmaceutyczny w postaci syropu", z pierwszeństwem od dnia 19 lipca 1999 r.

W świetle opisu, przedmiotem wynalazku jest preparat farmaceutyczny w postaci syropu zawierający nie mniej niż 3% substancji aktywnej otrzymanej z korzenia prawoślazu (przy czym jako optymalną wartość wskazano 6%). W opisie podniesiono, że znane i stosowane dotychczas środki w postaci syropu zawierały ekstrakty substancji czynnych najczęściej w ilości nieprzekraczającej 2%, co wiązało się z mniejszym znaczeniem leczniczym oraz krótkim czasem trwałości (z reguły do 3 miesięcy). Zwiększenie zawartości ekstraktu powyżej wartości 3% skutkowało wzrostem trwałości preparatu farmaceutycznego.

Do patentu sformułowano trzy zastrzeżenia patentowe:

1) preparat farmaceutyczny w postaci syropu znamienny tym, że zawiera powyżej 3% substancji aktywnej otrzymanej z korzenia prawoślazu,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne