07.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 padziernika 2011 r., sygn. I GSK 517/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 7 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn. akt III SA/Po 38/10 w sprawie ze skargi E. S. A. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. S. A. w P. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. uwzględnił skargę E. S. A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. w przedmiocie podatku akcyzowego - uchylając interpretację.

Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że we wniosku o udzielenie interpretacji spółka E. wskazała, iż posiada koncesje na wytwarzanie oraz na obrót energią elektryczną i odsprzedaje nabytą energię zarówno podmiotom posiadającym jedną z koncesji przewidzianych w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. nr 89 poz. 625 ze zm., dalej powoływanej, jako Prawo energetyczne), jak i nabywcom końcowym, nieposiadającym żadnej z tych koncesji. Wśród koncesjonowanych kontrahentów są podmioty posiadające koncesję wyłącznie na wytwarzanie energii elektrycznej, jak i podmioty posiadające, oprócz koncesji na wytwarzanie, również inne koncesje. Spółka otrzymuje oświadczenie od nabywających od niej energię kontrahentów, w którym deklarują oni, że posiadają ważną koncesję na wytwarzanie, obrót, przesyłanie lub dystrybucję energii elektrycznej. Jeżeli nabywcy nie złożyli takiego oświadczenia, spółka traktuje ich jak nabywców końcowych w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r., Nr 3, poz. 11 ze zm., dalej powoływanej, jako u.p.a. lub ustawa o podatku akcyzowym) i dolicza do sprzedawanej im energii akcyzę. W niektórych przypadkach dolicza do ceny akcyzę również przy sprzedaży energii elektrycznej na rzecz podmiotów posiadających koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Jest tak w sytuacji, gdy podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej nie posiada innej koncesji, o której mowa w art. 2 pkt 19 u.p.a. i nie złożył ww. oświadczenia. Akcyza nie jest doliczana, jeżeli podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie w złożonym spółce oświadczeniu zadeklarował, że posiada koncesję na obrót, dystrybucję, przesyłanie lub wytwarzanie energii elektrycznej wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i od dnia 1 marca 2009 r. będzie naliczał i odprowadzał akcyzę od energii nabywanej od wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne