Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. I GSK 522/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Rafał Batorowicz (spr.) del WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.S.A. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 16 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 9/10 w sprawie ze skargi P. S.A. w Ł. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla zaskarżoną interpretację przepisów prawa podatkowego, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz P.S.A. w Ł. kwotę 820 (osiemset dwadzieścia) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 16 marca 2010r., sygn. akt I SA/Łd 9/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł. oddalił skargę P. S. A. w Ł. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] września 2009r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego w zakresie rozliczenia akcyzy.
Dyrektor Izby Skarbowej w P., działając w imieniu Ministra Finansów, interpretacją z dnia [...] września 2009 r. Nr [...] uznał za nieprawidłowe stanowisko P.S.a. przedstawione we wniosku z dnia [...] czerwca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej rozliczania podatku akcyzowego.
Ze stanu faktycznego przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że P. S. A. w Ł. (dalej: Spółka) zadała pytanie "czy wpłaty miesięczne będą miały zastosowanie do Spółki zajmującej się obrotem energią elektryczną, składającej deklarację podatkową regularnie co miesiąc i dokonującą wpłat podatku akcyzowego w każdym miesiącu roku podatkowego". Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazała treść art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 3, poz. 11 ze zm.), z którego wywiodła, że wpłaty wstępne należy uiszczać w sytuacji, kiedy podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej dostarcza energię elektryczną nabywcom końcowym w stosunku, do których terminy zapłaty za poszczególne okresy zawsze są dłuższe niż dwa miesiące kalendarzowe oraz stosuje ten sam okres rozliczeniowy obejmujący również te same terminy płatności do wszystkich nabywców, a zobowiązanie podatkowe w akcyzie powstaje rzadziej niż raz na dwa miesiące. W przedstawionej sytuacji podatnik składa deklarację oraz dokonuje wpłat akcyzy w okresach dłuższych niż dwa miesiące.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty