29.06.2011 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. II GSK 699/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Trzciński Sędziowie NSA Cezary Pryca Janusz Zajda (spr.) Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 12 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Gl 1040/09 w sprawie ze skargi B.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 12 marca 2010 r., sygn. akt II SA/Gl 1040/09 oddalił skargę B.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] września 2009 r., wydaną w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Podjętą z upoważnienia Prezydenta G. decyzją z [...] czerwca 2009 r., nr [...] Zarząd Dróg Miejskich w G. orzekł o nałożeniu na B.B. kary pieniężnej w wysokości 2702,70 zł za zajęcie bez zezwolenia zarządcy pasa drogowego drogi krajowej (ul. Orlickiego) w dniach 23, 24 i 27 kwietnia 2009 r. oraz w dniach 5, 6, 25 i 26 maja 2009 r. - przez umieszczenie czterostronnej reklamy o treści "Night Club Queens" o łącznej powierzchni ekspozycyjnej 27,70 m2, zamocowanej do przyczepy o nr rejestracyjnym [...].

W odwołaniu, które od ww. decyzji złożył B.B., decyzji zarzucono naruszenie prawa w szczególności przez przyjęcie, że krótkotrwałe zaparkowanie w pobliżu drogi sprawnej technicznie i zarejestrowanej przyczepy samochodowej, przewożącej ładunek w postaci tablic zawierających zdjęcia i napisy, niepowodujący jakiegokolwiek zagrożenia dla ruchu drogowego, stanowi świadome i samowolne zajęcie pasa drogowego.

W piśmie uzupełniającym odwołanie z 11 września 2009 r. B.B. wskazał na brak legitymacji po jego stronie. Przyznał, że jest właścicielem przyczepy, lecz przyczepę tę wynajął osobie trzeciej, tj. J.D. Stąd też - zdaniem odwołującego - nie może ponosić odpowiedzialności za działania najemcy, w szczególności za zaparkowanie przyczepy. Na dowód swych twierdzeń do pisma dołączono opatrzony datą 1 kwietnia 2009 r. aneks do umowy dzierżawy powierzchni reklamowej, zawartej pomiędzy "V." B.B. a J.D. "Q." stwierdzający, iż przedmiotem umowy jest dzierżawa 15 sztuk nośników reklamowych usytuowanych na przyczepach samochodowych w celu umieszczenia na nich reklamy informacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne