Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. II GSK 676/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędzia del. WSA Maria Jagielska (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 23 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Op 475/09 w sprawie ze skargi E.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji zezwalających na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 lutego 2010 r., sygn. akt II SA/Op 475/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę E.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji zezwalających na sprzedaż napojów alkoholowych.
Sąd oparł się na następującym stanie sprawy.
Decyzją z [...] czerwca 2009 r. Wójt Gminy K. stwierdził wygaśnięcie trzech wydanych E.O. decyzji z [...] grudnia 2004 r., zezwalających na sprzedaż napojów alkoholowych w restauracji "J." w K. W uzasadnieniu stwierdził, że E.O. (zwana dalej również skarżącą) drugą ratę opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wniosła w dniu 3 czerwca 2009 r., tj. po upływie wymaganego terminu do dnia 31 maja.
W wyniku rozpatrzenia odwołania skarżącej SKO w O. decyzją z [...] października uchyliło decyzję Wójta Gminy K. i na podstawie art. 138 § 2 Kpa. przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji. Jak wyjaśnił organ, decyzja została podjęta bez zbadania pełnego materiału dowodowego; wójt zarzucając skarżącej niezapłacenie drugiej raty, nie podał w oparciu o jakie dowody ten fakt ustalił. Z akt sprawy nie wynika też, w jakich datach i w jakich wysokościach skarżąca dokonała zapłaty należności z tytułu opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na rachunek Gminy K. W oparciu o złożone przez skarżącą na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r., Nr 70, poz. 473 ze zm. - dalej jako uwtipa.) oświadczenie, organ I instancji ustalił, że wysokość opłat za korzystanie z zezwoleń w roku 2009 wynosić będzie 3150 zł, płatne w 3 ratach po 1050 zł każda. Jak podkreśliło SKO, brak możliwości ustalenia terminów dokonanych wpłat i ich wysokości, uniemożliwił dokonanie organowi odwoławczemu dokonanie oceny zasadności zarzutów podniesionych w odwołaniu przez skarżącą. Treść włączonych do akt w innym postępowaniu - kserokopii dowodów wpłat ujętych w dzienniku wpłat prowadzonym przez Gminę, nie pozwala na uznanie twierdzeń skarżącej, że wpłaty dokonane w dniach 20 maja 2009 r. i 3 czerwca 2009 r. dotyczą należności z tytułu drugiej i trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. SKO uznał za konieczne przeprowadzenie przez organ I instancji dodatkowego postępowania dowodowego, które pozwoliłoby wyjaśnić, czego faktycznie dotyczyły kwoty pieniężne wpłacone przez stronę na rachunek Gminy. Ponadto SKO stwierdziło, że uchybienie organu I instancji polegało także na niepoinformowaniu skarżącej o podjętym z urzędu postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji w przedmiocie wygaśnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Skarżącej nie pouczono także o prawie zapoznania się z aktami i złożenia końcowego oświadczenia, co stanowiło naruszenie art. 61 § 4 oraz art. 10 § 1 Kpa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty