19.01.2011 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. II GSK 805/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Cezary Pryca po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2011 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. M. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 lutego 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1170/09 w sprawie ze skargi I. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska komornika postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 26 lutego 2010 r., VI SA/Wa 1170/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. odrzucił skargę I. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr[...], w przedmiocie odwołania ze stanowiska komornika sądowego.

Przedstawiając motywy rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, iż Minister Sprawiedliwości w dniu 6 kwietnia 2009 r. nadał zaskarżoną decyzję na wskazany w piśmie z 2 marca 2009 r. przez skarżącą adres w Niemczech, wysyłając ją za pośrednictwem Konsula Generalnego RP w H. Przesyłka została pokwitowana własnoręcznym podpisem przez A. S., siostrę skarżącej w dniu 28 kwietnia 2009 r. Sąd wyjaśnił, że stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (t. j. Dz. U. z 2002 r., Nr 215, poz. 1823 ze zm.) na wniosek sądu lub innego właściwego organu Rzeczypospolitej Polskiej konsul: 1) doręcza pisma i inne dokumenty; 2) przesłuchuje strony, podejrzanych, świadków i biegłych; 3) przekazuje do wykonania sądom i innym organom państwa przyjmującego wnioski o udzielenie pomocy prawnej. W myśl art. 18 ust. 2 tej ustawy czynności wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 konsul wykonuje, stosując odpowiednio właściwe przepisy prawa polskiego, jeżeli odbiorca pisma lub innego dokumentu albo osoba, która ma być przesłuchana, jest obywatelem polskim i zgadza się dobrowolnie przyjąć pismo lub inny dokument albo złożyć zeznanie, wyjaśnienie lub opinię. W ocenie Sądu treść cytowanego wyżej przepisu wskazuje, iż odbiorca pisma (w tym wypadku skarżąca) musi wyrazić zgodę na taki tryb doręczenia jej korespondencji. Wyrażenie zgody następuje na skutek dobrowolnego przyjęcia pisma czyli złożenia własnoręcznego podpisu na zwrotnym poświadczeniu odbioru decyzji. Jednakże w niniejszej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca, bowiem skarżąca osobiście nie pokwitowała nadanego pisma - decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2009 r.- lecz uczyniła to jej siostra A. S. Jednocześnie z akt administracyjnych przedmiotowej sprawy nie wynika, aby skarżąca udzieliła swej siostrze pełnomocnictwa do odbioru korespondencji. W szczególności za takowe pełnomocnictwo nie może uchodzić pismo skarżącej z dnia 2 marca 2009 r., w którym skarżąca podała adres dla doręczeń w Niemczech jako adres zamieszkania siostry A.S.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty