20.12.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 552/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 443/10 w sprawie ze skargi P. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. A. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 października 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 443/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.A. wniesioną na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia

2009 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, iż Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z dnia 16 października 2009 r. określił P.A. podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. Organ podatkowy stwierdził, że podatnik zawyżył podatek naliczony za miesiące: styczeń, marzec, maj, czerwiec, wrzesień, październik i grudzień 2004 r., ponieważ obniżył podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur, które nie dokumentowały rzeczywiście wykonanych usług. Zakwestionowane faktury wystawione zostały przez I. R. W. i F. p. z o.o., której prezesem był także R. W.

Rozpoznając wniesione przez stronę odwołanie Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z dnia 10 grudnia 2009 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że w dniu 23 czerwca 2009 r. odbyło się przesłuchanie w charakterze świadka R. W. natomiast podatnik, prawidłowo powiadomiony, nie stawił się w wyznaczonym terminie, informując o przyczynach swojego niestawiennictwa dopiero po kilku dniach i żądając ponownego przeprowadzenia dowodu. W ocenie organu odwoławczego, wniosek o powtórne przesłuchanie świadka nie zasługiwał na uwzględnienie, ponieważ okoliczności, o których potwierdzenie w wyniku przesłuchania wnioskowała strona, zostały w trakcie powyższej czynności dostatecznie wyjaśnione. Organ odwoławczy zaznaczył, że podatnik zapoznał się z aktami sprawy, a więc i z treścią przesłuchania świadka. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że w postępowaniu podatkowym nie kwestionowano faktu wykonania usług przez P. A., a jedynie wykonanie na rzecz strony usług przez I. R. W. oraz F. sp. z o.o. Z tych przyczyn należało uznać, iż wnioskowane przesłuchania nie mają znaczenia prawnego dla przedmiotowej sprawy, ponieważ nie zmierzały do wyjaśnienia faktycznego wykonania usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne