Wyrok NSA z dnia 18 października 2011 r., sygn. I FSK 1496/10
Tylko faktura rzetelna od strony podmiotowej i przedmiotowej, tzn. dokumentująca rzeczywistą czynność opodatkowaną podatnika, przez niego wykonaną i udokumentowaną tą fakturą, daje jej odbiorcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 137/09 w sprawie ze skargi T. C. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 listopada 2008 r. nr [...], [...], [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 17 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 137/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi T. C. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 28 listopada 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2002 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. z 7 sierpnia 2009 r. określające T. C. zobowiązania podatkowe za ww. okresy rozliczeniowe oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za wrzesień, październik i listopad 2002 r.
Organy podatkowe ustaliły, że podatnik we wrześniu i październiku 2002 r. bezzasadnie odliczył podatek naliczony wykazany w fakturach wystawionych przez J.T. Jak bowiem dowiodło przeprowadzone w sprawie postępowanie faktury te dokumentowały usługi promocyjno - reklamowe, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. Były to więc czynności fikcyjne. W związku z powyższym, organy określiły kwotę zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości za wrzesień i październik, oraz - w konsekwencji tego - za listopad i grudzień 2002 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty